Předchozí Další

Pátek 21.9. 2001 - 15. den - Demilitarizovaná zóna

Vstávali jsme v půl šesté, protože v šest odjížděl náš výletní bus do demilitarizované zóny. DMZ - tak se označuje území, které vzniklo na základě ženevských dohod z roku 1954, zóna, která rozdělila Vietnam na severní a jižní část, což se stalo posléze příčinou všech dalších konfliktů, včetně války s USA. Hranice obou států byla vedena kolem 17té rovnoběžky, přirozenou hranicí se stala řeka Ben Hai. Od ní pět km na sever a pět kilometrů na jih bylo území nikoho, které se obě strany zavázaly v roce ´54 respektovat a odzbrojit. Ve skutečnosti se ale území v blízkosti této hranice stalo jednou z nejozbrojenějších částí Vietnamu, své základny tu měli jak Američané a jejich jihovietnamští spojenci, tak Vietcong a Severní armáda.

Američané původně počítali s tím, že DMZ bude opravdu neproniknutelná - že bude střežena elektrickým proudem, resp. elektrickým plotem. Vybudovali proto základnu Con Thien, která měla tenhle plán zabezpečovat. Na tuhle základnu pak navázala celá soustava dalších, postavených víceméně v blízkosti dnešní dálnice D9, která odbočuje z D1 ve městě Dong Ha a míří k laoské hranici. Jenže ve Vietnamu elektřina nefunguje vždycky a bránit elektrický plot v celé šíři taky není nejlehčí. Pro základny se našlo ale jiné využití - začal tu výcvik mužů z okolních domorodých kmenů.  Přes zdejší území navíc vedla tzv. Ho či Minova stezka, která fungovala jako neustálý proud pochodujících lidí, zásob, zbraní a střeliva mezi Severem a Jihem a umožnila tak zásobování různých částí Severovietnamské armády. Američané se rozhodli tenhle zdroj  zničit, a tak se pevnosti staly leteckými základnami amerických vrtulníků a speciálně cvičených vojáků. Okolí DMZ bylo místem nejtěžších bojů americké války, jedním z nejbombardovanějších území a místem s asi největší koncentrací hrobů a hřbitovů ve Vietnamu.

Naše prohlídka začala už na dálnici D1, v blízkosti městečka Quand Tri, kde jsme stavěli u vybombardovaného křesťanského kostela, který byl ponechán jako symbol nesmyslnosti řešení konfliktu silou. Tak takhle nějak to tady  po válce vypadalo všude... Pak následovala zastávka na snídani v Dong Ha a pak po D9 na západ. Měli jsme štěstí na mladou a vzdělanou průvodkyni, která o válce a DMZ docela obšírně a srozumitelně vyprávěla. Stavěli jsme u výhledu na horu Rockpile (24 km od Dong Ha a 230 m.n.m),  která za války sloužila nejprve jako pozorovatelna a pak i jako důležitá základna US Force. Proběhly tu velké boje, protože Američané se snažili získat dva sousední kopce, známé jako kóta 400 a kóta 484, ovšem americká děla padla do rukou nepříteli. Kóty nakonec dobyty byly, zejména díky hrdinskému úsilí a obětavosti kapitána Carolla, který při obléhání spolu s dalšími 20ti muži ze svého mužstva zahynul.

Průvodkyně vyprávěla o problémech se znovuzalesňováním okolních kopců - vzhledem k nadměrnému použití chemických zbraní (agent orange, napalm apod.) se nedaří obnovit původní porost. Pokračovali jsme dál po D9, další zastávka byla domorodá vesnice kmene Bru. Celkem zajímavé, ale příšerně turistické. U vesnice zastavily dva autobusy, ze kterých vyskákali běloši s fotoaparáty... Navíc vesničané, kteří jsou velmi chudí, na tohle spoléhají a fotografovat se nechají jen za peníze... . Po vesnici pobíhaly malé tmavé děti a posedávaly staré ženy s dýmkou v ústech. 

Další zastávka - základna Khe Sahn (čte se Ke šen) - místo jedné z nejznámějších a nejkontroverznějších bitev vietnamsko-americké války. Základnu založili Američané v roce 66, aby tu verbovali a cvičili muže z okolních kmenů. V r. 67 tu proběhlo několik bojů o významné kóty v okolí, ve kterých zemřelo 155 Američanů a tisíce
Severovietnamců. Koncem roku 67 Američané zaznamenali zvýšený pohyb Severovietnamské armády a přesuny velkého množství materiálu a výzbroje, a protože se domnívali, že komunisté se připravují na druhý Dien Bien Phu (rozhodující a pro Vietnamce vítězná bitva ve francouzsko-vietnamské osvobozenecké válce v roce 54), převeleli sem ohromné množství lidí a materiálu - 5 tisíc letadel a helikoptér, posádku o síle 6 tisíc mužů, americký prezident Johnson si dokonce nechal udělat maketu okolí Khe Sahn v Bílém domě. Obléhání  Khe Sahn trvalo 75 dní, válka probíhala jak na zemi, tak ve vzduchu, kromě nejmodernějších tehdejších zbraní tu přišly ke slovu i starobylé šípy a oštěpy. Američané tu použili asi 100 tisíc tun výbušnin, přibližně deset tisíc Severovietnamců a pět set Američanů tu zahynulo. K vlastní rozhodující bitvě vlastně nikdy nedošlo, zdá se, že vše bylo ze strany Vietcongu připraveno s úmyslem upoutat pozornost Američanů před plánovanou ofenzívou Tet, ale obléhání Khe Sahn se dostalo do pozornosti světových médií a rozbouřilo hladinu veřejného mínění. Svět tehdy vlastně poprvé viděl válku v přímém přenosu, zvedla se vlna odporu, a tak vlastně tahle bitva nakonec přispěla k pozdějšímu zastavení bojů a odsunu Američanů z Vietnamu. I boje se odsud posléze přesunuly jinam a Američané se nakonec rozhodli základnu opustit a srovnat ji se zemí. Dnes je v místě základny kávovníková plantáž a válku připomíná jen na kopci stojící maličké muzeum, kde jsou fotky, železný válečný šrot, pár starých zbraní. Venku pak leží vrtule a rozstřílený tank, všudypřítomní vesničané nabízejí nalezené či vyrobené válečné suvenýry turistům. To je ale vše, nebýt těchhle několika drobností, ani byste stopy po válce nezaznamenali, a tak vám nezbývá, než si ty válečné hrůzy představovat.

Pak jsme se zase vrátili do Dong ha na oběd a pokračovali jsme po D1 na sever. Stavěli jsme u Ben Hai River, kde už nebyl ani onen slavný most Hien Luong, který míval severní část nabarvenou na červeno  a jižní na žluto - byl vybombardován v r. 67. DMZ je dnes tvořena široko a daleko se táhnoucími rýžovými poli. Naše poslední zastávka byla v tunelech Vinh Moc - několik kilometrů severně, na mořském břehu. V téhle lokalitě byly tunely postaveny jako nutnost, s cílem zachránit obyvatele místní vesnice před bombardováním. Několik  let se ve zdejších tunelech skrývalo 300 lidí. Tunely byly zbudovány ve třech vrstvách, přičemž nejhlubší vedly kolem 20 metrů hluboko, byly postaveny o něco vyšší a širší než tunely v Cu Chi - mají kolem 160-180 na výšku a 60-90 na šířku. Jsou tu kobky pro jednotlivé rodiny, společenská místnost, porodnice, kde se narodilo celkem 17 dětí, koupelna, studna. Délka tunelů činí 2,8 km, ale ne všechny jsou propojené. Východy z tunelů směřují přímo na pláž. My jsme si prošli úsek dlouhý asi půl kilometru a zkusili všechny tři úrovně tunelů. V síni slávy jsme pak ještě okoukli fotky - narozené děti, vesnice před a po bombardování - a s chutí jsme vepsali Czech republic do knihy návštěv.

Cesta zpět trvala přes tři hodiny. Silnice se v této oblasti spravuje neustále, přikázaná rychlost je většinou 5 km v hodině. Ale až to dokončí, to bude nádherné cestování.... V hotelu jsme si pustili klimatizaci a dali si po tomhle prašném dni pořádnou sprchu. Venku začalo lít. Někdo zaklepal na dveře (Tomáš byl zrovna v koupelně), a když jsem otevřela, vtrhla dovnitř uklizečka a beze slova nám položila na konferenční stolek televizi. Strčila do zásuvky, zapnula a odešla. Sice jsme si nic podobného neobjednali, ale sláva - máme zase pohyblivé obrázky. Bohužel jen tři vietnamské kanály a bez dálkového ovládání. Dívali jsme se na cirkus, pak chvíli na šíleně rozvleklý vietnamský seriál a pak jsme se šli najíst do blízkého Mandarin kafé. Vaří tu moc dobře a levně - doporučuji. Dala jsem si ovocný šejk a salát a Tomáš maso s rýží a citrónový džus. Na stěnách tu všude visí fotografie, které udělal majitel restaurace - některé jsou docela dobré, všechny jsou na prodej.

 

Zpět
Předchozí Home Další
Zpět