Předchozí Další

Sobota 8.9. 2001 - 2. den - Caodaistický klášter, tunely Cu chi

Vstali jsme brzo, kolem sedmé, sbalili batůžek s věcmi na výlet a vyrazili k cestovce, na místo srazu. Ač na můj vkus velmi časné sobotní ráno, venku už to zase žilo, už se opět prodávalo a jezdilo na motorkách. Minibus přijel s mírným zpožděním  10 minut po osmé,  přibrali jsme pár Angličanů, Američanů a Holanďanů a zamířili směr   caodaistický klášter  v Tay Ninh  asi 100 km SZ od Saigonu.  Průvodce hovořil anglicky  (byť s výrazným vietnamským akcentem) a nenechal si ujít jedinou příležitost, jak nám nalít do hlavy cokoliv o své zemi.  

Mimo  jiné jsme se dozvěděli, že:

·      Vietnam má kolem 77 milionů obyvatel a vláda se snaží regulovat porodnost - povoleny jsou jen dvě děti v rodině, jinak mají rodiče problémy se vzděláváním apod. Na řešení porodnosti měl náš průvodce ojedinělý lék:  elektrifikaci. Až  budou mít i v té nejzapadlejší vesnici televizi, přestanou se zabývat plozením dětí!

·      Vietnam je vzhledem k výše uvedenému země mladých -  v zemi je 24 milionů studentů.

·      Mír je ve Vietnamu teprve asi 20 let, předtím zemi okupovali postupně Číňané, Francouzi, Američané (tady se mluví o “americké”, ne o “vietnamské” válce, jak jsme zvyklí), mezitím Vietnamci bojovali ve světové válce, mezi sebou ve válce občanské a válčili i s Kambodžou.

·      Vietnam je specifická komunistická země, protože se tu může svobodně podnikat a vlastnit majetek, je zároveň jednou z posledních čtyř komunistických zemí na světě (vedle Kuby, Číny a Severní Koreje)

·      Vietnam patří mezi země s největší produkcí rýže a kávy na světě 

Tohle všechno a ještě mnoho dalšího jsme se dozvěděli cestou do caodaistického kláštera. Mimo to udělal náš autobus ještě dvě zastávky - jednu u čerpací stanice, za kterou jsme objevili jakési mini-zoo s opicemi, medvídky a krokodýly, a druhou na hranici s Kambodžou, v cihelně, kde se vyrábějí  pálené cihly. Hlína z řeky Mekong se míchá s popelem, pak domorodci pomocí jakéhosi mlýnku vymačkávají dlouhý pás hlíny v profilu cihly, rozřežou ho na dané rozměry, usuší na slunci a nakonec vypálí.   

Silnice byla v hrozném stavu, a to šlo o zdejší hlavní tah do Kambodži - dálnici D5, která prý bude jednou spojovat Vietnam s dalšími státy - Thajskem a snad i Laosem. Originálně tu ve městech řeší nedostatek místa pro přidání dalšího pruhu silnice - prostě se zbourá jedna řada domů a postaví se znovu o několik metrů dál. Tomu říkám veřejný zájem...

 Pokračovali jsme dál a průvodce nám věnoval přednášku  o caodaismu. Náboženství Cao Dai je vietnamská specialita a výmysl - vytvořil ho ve dvacátých letech 20. století učenec Ngo Minh Chieu, který chtěl dát dohromady to nejlepší z  křesťanství, buddhismu, konfucianismu, hinduismu, taoismu a snad i islámu. Tohle náboženství uznává jako nejvyšší a univerzální bytost Cao Dai, která se v dějinách převtělovala do řady historických osobností, považovaných za světce. Tak se jedním z hlavních uctívaných mužů stal i francouzský spisovatel Victor Hugo! Caodaisté byli vždy spíše na straně francouzských kolonizátorů, případně jihovietnamského režimu, takže po sjednocení byli v 70. letech caodaističtí vůdci popraveni a kláštery zabaveny. Až v roce  1985 došlo ke znovuobnovení a navrácení klášterů, hnutí by mělo mít momentálně kolem 2-3 milionů stoupenců - to tvrdí Lonely planet. Náš průvodce nás přesvědčoval, že  caodaistů je 7 milionů...

 Vybaveni  teoretickými znalostmi jsme dorazili do chrámu Cao Dai Holy See z roku 1926. Taková malá soběstačná vesnička - kromě velkého chrámu taky nemocnice, kuchyně, altány, vítězné sloupy a k tomu zahrady. Ženy (hlavně stařeny) v bílém, starci v červených a žlutých tunikách. Bylo to nějak všechno hrozně barevné a kýčovité,  ba extravagantní. Pestrobarevné sloupy obtočené hady, pastelově zbarvené příšerky,  kopule ve tvaru zeměkoule, opakující se symbol božího oka, keře ve tvaru zvířat jak od Střihorukého Edwarda. Fotogenické. Zuli jsme  si boty, nechali je mezi stovkou ostatních a šli si prohlédnout interiér. Bohoslužby  se konají 4x denně - při rozbřesku, v poledne, při západu Slunce a v půlnoci, přičemž pro turisty jsou pochopitelně nejatraktivnější ty polední. Návštěvníkům byly v chrámu vyhrazeny ochozy prvního patra, odkud bylo možné přehlédnout dění v celém kostele.  Bohoslužba se nám nezdála moc akční, na balkoně hrála hudba, dole klečely postavy, mužské i ženské,  mniši a mnišky odění v pastelových modrých, červených, žlutých a bílých rouchách. Všichni zpívali, občas někdo z těch nejstarších vstal, něco někam přenesl a zase se posadil. Fotoaparáty cvakaly, videokamery vrčely. A před kostelem se houfovali prodavači chlazených nápojů firmy Coca Cola...

 Po této náboženské zastávce jsme se přesunuli do blízké vesnice na oběd. Rybí polévka, k ní rýže se zeleninou a pivo (52tis. dongů - něco kolem 3,5 dolaru) - dobré a bylo toho hodně. Asi hodinu pak trvala cesta do Cu Chi. Projížděli jsme po velmi špatných cestách venkovskou krajinou, rýžová pole, přelidněné vesnice, děti, buvoli, zboží. Téměř v každém domě byl v přízemí otevřený nějaký obchod - jen kupujících nebyl nějak nadbytek.

 Vstup do celého komplexu Cu Chi stál 65 tis. dongů (4 dolary) na osobu. V místním kině jsme zhlédli propagační agitku - černobílý videofilm o krásném kraji, který padl za oběť krvelačným Američanům. Náš bodrý průvodce nás dle svého zvyku zahrnul  spoustou čísel o počtu zabitých, kilogramech min na každém čtverečním metru apod. V zásadě šlo o to, že na zdejším malém území se nacházelo téměř 250 km podzemních chodeb, ve třech patrech nad sebou asi 3-6-9 metrů pod povrchem, ve kterých se za vietnamské (tedy americké) války spolu s místními vesničany ukrývali příslušníci Vietcongu (komunisté jižního Vietnamu podporovaní Ho Či Minhem). Tunely paradoxně částečně ústily přímo u blízké americké základny a Vietcongské guerilly toho dovedně využívaly. Pod rouškou noci se vojáci vynořili v americkém táboře, pobili ve spánku pár mariňáků a zase zmizeli. Američané z toho šíleli, protože nebyli schopni nikoho chytit ani pochopit, co se děje. I když se jim podařilo pár tunelů objevit, nebylo možné je zničit - tunely byly pro americké vojáky příliš malé a těsné, navíc byly chráněny spoustou pastí, propadel a slepých ramen. Lstiví a chrabří Vietnamci mátli americké psy chilli kořením a pak vstupy do tunelů maskovali pro psy známým americkým pachem z ukořistěných uniforem. Američané celé území mnohokrát bombardovali, kropili napalmem a spoustou chemických zbraní, ale zlikvidovat zdejší posádku se nepodařilo. I když bomby zasypaly vrchní patra chodeb, vždy bylo možné schovat se ve třetím, nejspodnějším patře, které bylo proti náletům bezpečné  a které ústilo až do řeky.

 Pak následovala samotná prohlídka areálu. Nejprve příšerné, Vietnamci vymyšlené a vyrobené pasti na lidi, resp. původně na tygry.... Stačilo jedno neopatrné šlápnutí a následoval pád do propadliště, na jehož dně trčely ostré oštěpy. Anebo železa, která člověka sevřela v oblasti žeber a každý pohyb znamenal jen hlubší pronikání železa do těla. Ostré hroty samozřejmě po vzoru rybářských háčků, takže se nedaly snadno vyndat... Američtí výsadkáři a průzkumníci tu neměli nejmenší šanci přežít a umírali v hrozných bolestech. Výstavka doprovázená  fotografiemi a barvitým výkladem průvodce v zelené uniformě Vietcongu. Následovaly  zničené tanky, krátery po pumách, střelnice, kde si za dolar můžete vystřelit z ruské nebo americké zbraně. Úkryty před bombami - do těsného prostoru, kam měl problémy nasoukat se i poměrně malý Japonec z naší skupiny, se vešli i tři lidé, zavřeli za sebou víko a strávili tu několik hodin čekáním na konec náletu. Něco pro klaustrofobiky.

 A nakonec zlatý hřeb: samotné tunely. Tak 120x80 - ty širší, prý o něco rozšířené pro účely turismu. V prvním patře nemocnice, kuchyně, obytné prostory, místnosti pro schůze a aktivy. Druhé a třetí patro -  kryty před nálety, studně. Zkusili jsme si nejprve širší tunely, nic moc. Těm, kterým tenhle zážitek nestačil, byla nabídnuta návštěva těch regulérně malých. Lilo z nás - v tunelech se nedalo dýchat, hýbat. Vpřed jsme se posouvali v podřepu, posléze jen po čtyřech, ještěže nám svítili. Na plazení nedošlo, ale stejně -  já přece nejsem větší než průměrně rostlý Vietnamec... strašný zážitek. V podzemní nemocnici se narodilo za války několik dětí. Průvodce nám tu taky vyprávěl fantaskní historku o tom, jak neměli krev pro raněné vojáky, a tak dávali jako první pomoc zraněným do žíly infuzi z kokosového mléka smíchaného s vodou a pak je teprve rychle transportovali do nemocnic v blízké Kambodži. Tohle myslím opravdu přehnal, budu se na to muset přeptat kamarádů lékařů. V polní kuchyni jsme ochutnali vařený maniok, často prý jediné jídlo, kterým se tu měsíce živili. Nic zvláštního. Zajímavý byl způsob odvádění kouře z kuchyně. Kouř byl veden několika dlouhými tunely daleko od místa vzniku a pak byl teprve vyveden na povrch - navenek to vypadalo jako běžné odpařování vody z tlejícího listí. V suvenýrech měli spoustu věcí vyrobených z nábojnic a pro nás exotické hady v alkoholu - to bude krásný suvenýr, určitě si je nenecháme na cestě zpátky ujít:-) Dobrý výlet!

  Do Saigonu jsme se vrátili kolem šesté večer, už se stmívalo. Dali jsme si na ulici večeři - polévku se žlutými nudlemi, nějakým masem, plody moře a zeleninou. Připsala jsem si vítězství - snědla jsem ji celou hůlkami. Pak jsme šli na internet, který je tu příjemně levný - každý jsme strávili asi 50 minut vyřizováním korespondence a zaplatili jsme něco přes dolar. Internetová kavárna byla plná turistů, vedle chatoval nějaký Číňan a obrazovku měl pokrytou písmem v podobě rozsypaného čaje... Koupili jsme si lístky na zítra - v 7:30  odjíždíme do Dalatu - horského městečka asi 300 km na sever (6 hodin cesty zřejmě i s přestávkou na oběd). Lístek stál 5 dolarů pro jednoho.

 

Zpět
Předchozí Home Další
Zpět