Předchozí Další

Úterý 25.9. 2001 - 19. den - Delta Mekongu - Cai Rang - Cantho - Chau Doc

V pokoji byl přes noc příšerný vzduch, takže jsme jako obvykle vstali brzo a dle pokynů v půl sedmé dorazili do recepce. Bylo jasné, že jsme to vstávání uspěchali, recepční spal na zemi vedle recepce pod moskytiérou a vůbec nevypadal, že by v nejbližší chvíli podával snídani. Šli jsme se tedy projít ven, snídaně jsme se dočkali až kolem sedmé, v tu dobu se taky  z horních pater hotelu začali ploužit ostatní. Před osmou jsme konečně vyrazili z hotelu a přesunuli se do přístavu. Náš ranní program začal návštěvou plovoucího trhu, tentokrát mnohem většího, než byl ten včerejší. Tenhle se jmenuje Cai Rang (název má něco společného s krokodýlem, kterého hrdinně skolil místní rek, ale nějak jsem tu historii nepochytila celou). Trh funguje tak, že každá loď prodává nějaké zboží (ovoce či zeleninu) a jeden kus tohoto zboží má pověšený na stožáru na ukázku. Velké lodi přivážejí více druhů ovoce a zeleniny, a tak se jim na stožáru pod sebou houpou banány, kokosy, dračí ovoce, grepy a ananasy, ale třeba taky brambory, kukuřice či okurky. Rozhodně to není divadlo pro turisty - je tu jen naše jedna loď, ze které se navíc nikdo nakupovat nechystá. V okolí se ale čile prodává, na tenhle trh prý přijíždějí loďky z odlehlých vesnic, které nakupují zboží pro celou vesnici na celý týden. Většina kupujících je ale jen překupníky - Vietnam je země lidnatá a něčím se ti lidé živit musí. Obchodníci na plovoucím trhu levně nakoupí a pak ovoce převezou na trhy do města, kde vše výhodně prodají.  

Po prohlídce trhu jsme odbočili do jednoho z mnoha kanálů a jeli jsme se podívat do výrobny rýžových nudlí. Z rýže a vody se dělá jakási kaše, leje se na plotýnku nad ohněm a jako placka se pak nechává na slunci sušit. Vše se dá stihnout za 5 hodin, pak se usušená placka rozřeže na pruhy a nudle jsou na světě. Práce u kotle vypadala dost namáhavě, všude se kouřilo a pářilo, ale hotové sušící se placky na rohožích vypadaly pěkně. Po téhle exkurzi jsme zase chvíli “boatovali” aneb “člunovali” (pěkně si rozšiřujeme slovní zásobu, že?) a dojeli až k rýžovému mlýnu, kde nám náš průvodce vysvětlil a ukázal celý proces zpracování rýže - od zrna až po hotovou bílou rýži.

Také jsme chvíli sledovali místní ženu, jak získává z ořechu kokosové mléko. Přinesla si kokos k řece, mačetou ho osekala, udělala dírku, mléko (asi litr) nalila do připravené misky a zbytek kokosu nametla do řeky. Mekong snese všechno a tady se s nějakým úklidem zjevně nepářou. A vůbec jim nevadí, že se v té stejné vodě koupou a myjí a používají ji na mytí nádobí (bože, snad ji nepijou...).  

Další část projíždky byla moc příjemná - průvodce nás vzal do velmi malého a úzkého kanálu, kde jsme se cestou mohli rukama skoro dotýkat okolní vegetace. Kolem rostly palmy, speciální vodní kokosy velké jako palice, koupaly se tu rozesmáté mávající děti, sluníčko svítilo, sem tam kolem projela loďka, no krása.

 V poledne jsme se zase vrátili do Cantha, zašli si do hotelu pro batohy a pak do blízké restaurace na oběd - opět rýže a nudle s masem, k tomu ovocný salát. V jednu hodinu přijel minibus, i s batohy jsme se do něj naskládali a asi po hodince pospávání za jízdy jsme zastavili a nastoupili do malé loďky. Sotva jsem se tam všichni vešli, loď navíc nevypadala příliš nově. Kanálem jsme dojeli do Thot Not, do rezervace s hnízdištěm stovek a tisíců bílých a černých čápů a volavek. Je to jediná rezervace široko daleko, lidé tu vysadili pro ptáky stromy, aby se tu cítili bezpečně. Čápi a volavky prý přinášejí štěstí. Do rezervace se sice přímo nesmělo, ale dalo se po žebřících vystoupat na vyhlídkovou terasu - fakt super. Pak jsme se ještě trochu prošli kolem kanálu - neustále nás doprovázela horda dětiček, našich nových kámošů - nějak jsme to podcenili, nic jsme pro ně neměli, ani žvejku... Tak příště. Opět jsme se nalodili, kochali se plavbou, mávali dětem a fotili :-) S naší kocábkou jsme dojeli až na jedno z hlavních velkých ramen Mekongu, kde na nás čekala velká loď s kajutou v podpalubí a vyhlídkovou terasou! Měli jsme ji celou pro sebe, rozhodně byla pro víc lidí, než bylo nás asi 14 turistů.  

Lodí jsme jeli do Chau Doc, města až na samém kraji Vietnamu, na hranicích s Kambodžou. Cesta trvala pět hodin (a to byla naše loď docela rychlá) - první hodinu jsme strávili na terase sledováním krajiny - kolem byly opravdu znát záplavy, některá pole a domy na břehu byly pod vodou. Pak nás průvodce požádal, abychom s terasy slezli, protože za chvíli pojedeme kolem policejní stanice. Vysvětlení sice podivné, ale protože se mezitím stejně zatáhlo, nijak nás to neomezilo. Začalo pršet, horní kus paluby byl zakryt plachtami, ale i tak tam občas pršelo. Cesta v dešti  moc neutíkala, všichni kolem si postupně začali doplňovat deníky, číst knihy, hrát begamon a pít pivo. Do Chau Doc jsme dorazili už potmě, v půl deváté večer, poměrně hladoví. Batohy jsme naložili na dvě rikši a pěšky se vydali do hotelu, jehož delegátka, a zřejmě přítelkyně našeho průvodce, na nás čekala v přístavu. Pokoj opět nic moc, větrák a ještěrky, bez oken, aspoň že ta voda tekla teplá. Šli jsme kolektivně na večeři, ale vybraná restaurace byla drahá a jídlo nic moc, minimálně moje jarní rolky se moc nepovedly. Měla jsem nějakou špatnou náladu, tak jsme se po večeři vrátili do hotelu a šli spát. V půl jedné jsme se vzbudili pokousaní od moskytů - jsou hrozně zákeřní, vůbec nebzučí a rovnou koušou. Doufám, že jsou taky malaričtí... Docela jsem z nich byla hysterická. No aspoň jsme pochopili, že ten divný smotek ve skříni je moskytiéra. Natáhli jsme síť, proti hmyzu to pomohlo, ale zase větrák ztratil na účinnosti, ach jo. Vedro.

 

Zpět
Předchozí Home Další
Zpět