Předchozí Další

Středa 19.9. 2001 - 13. den - Hanoj - mauzoleum

Vstali jsme o půl sedmé, protože od půl osmé bylo otevřeno v mauzoleu a my tam chtěli být dřív než davy. Posnídali jsme zbytky ovoce od večera, oblékli si dlouhé kalhoty a košile s rukávy, abychom vůbec ničím neurazili velkého vůdce a nezavdali žádnou příčinu k našemu zastřelení vojáky, a vyrazili k mauzoleu, vzdálenému tak jeden až dva kilometry. Vše šlo jako po másle. Batoh nám schovali v úschovně zavazadel, policisté v bílých uniformách nás nasměrovali - byli jsme první v zástupu turistů, za nás se řadí celý autobus Francouzů. Jinak skoro žádní turisté ještě nedorazili. Prošli jsme detekčními rámy, pod modrým baldachýnem jsme přešli přes půlku náměstí k mauzoleu, kde nám zasalutoval službu konající důstojník. V mauzoleu byla zima, všude stráže, uprostřed na katafalku ležel Ho Či Minh. Byl za sklem, malý, růžový. Docela zklamání - jo, to loni Lenin, to byl jiný zážitek. Tohle bylo takové nedokonalé.... tak akorát k odškrtnutí.  

Za mauzoleem v parku byly další zhlédnutí hodné pamětihodnosti: prezidentský palác, ze kterého Strýček Ho vládl zemi, zahradní domek-bungalov, kde přebýval. Všude se vyrojily davy Vietnamců a cizinců, protože po osmé začaly přijíždět narvané autobusy plné zájemců o mrtvolu. Vyfotili jsme si stromy plné grepfruitů, které se tu zřejmě nesmějí trhat, nakoukli do Ho Či Minhova muzea (a vycouvali z něj), vydali jsme se kolem čtvrti plné ambasád, kolem vojenského muzea, vlajkové věže a sochy Lenina zpět do centra. Na velkém krytém tržišti jsme za 12 tisíc dongů posvačili - brambory, vejce, zelenina, ryba, kus bůčku, špenátová polévka - celkem dobré, jen ze všeho kapal tuk. Na trhu tu měli snad úplně všechno - včetně papoušků a velkých krabů, svázaných provázky, aby se nerozutekli (nebo neštípali?), v klecích andulky a v nádržích vodní hady a akvarijní rybičky.  

V hotelu jsme si dali polední pauzu, přebalili jsme a vyrazili na další cestu. Tomáš odnesl na poštu pohlednice a šli jsme na internet do A-Z Queen Café. Každý jsme skoro hodinu a půl vyřizovali poštu a stálo nás to dohromady jen asi 18 tisíc, něco kolem 50 Kč. V kavárně jsme si pak nechali batohy a vyrazili jsme zase do města.  Na rohu jsme si dali domácí pivo, vyslechli otrhanou historku prodavače falešných Lonely Planet průvodců (tady se na nějaká autorská práva moc nehraje) o tom, jak těžký život má, neb je sirotek a po večerech studující, hladový... Stejně jsme si nic nekoupili.  

Zamířili jsme k Ambasadorské pagodě,  prý nejvýznamnější v Hanoji, kde se v minulém století ubytovávali vyslanci-ambasadoři buddhistických států, ale nějak jsme špatně odbočili či co, a místo u pagody jsme se ocitli před prodejnou Bohemia Crystal:-) Tomáš si koupil místní brčálově zelený pomeranč, sedli jsme si v parku, nikam se nám ve vedru moc nechtělo. Čas do odjezdu neutíkal. Přesunuli jsme se opět k našemu oblíbenému jezeru v centru Hanoje, kde jsme si vyslechli další podobnou historku o studující sirotě, tentokrát z úst prodavače pohlednic. Moc nás to nebere a dali jsme mu to i najevo. Byl pěkně naštvaný, když jsme ho upozornili, že je dneska tak pátý, kdo nám věší tyhle historky na nos. Zašli jsme do staré francouzské čtvrti podívat se na hanojskou operu - docela dobrá, ze začátku století. Tahle čtvrť je teď čtvrtí dobrých hotelů a drahých obchodů - všude samé velké organizované výpravy turistů a kolem nich zástupy rikšů a prodavačů. Ale byla tu i legrace - v parku se přetahovala o lano dvě dívčí vietnamská družstva! O kus dál se zuřivě pinkal badminton a kolem rikšové vozili turisty, kteří vše fotili a natáčeli. S odstupem několika desítek metrů za nimi jel jejich prázdný turistický bus...:-) Koupili jsme si dvě bagety na cestu a vrátili se do přívětivého A-Z Queen Café na oběd. Tom si dal něco s rýží  a já banánovou palačinku a k tomu horký citrónový džus. Pak jsme si ještě dali skvělý ovocný talíř.

 V sedm jsme se v café sešli s dalšími účastníky cesty a pěšky se přesunuli o dva bloky dál. Taxíky a motorky stále přivážely další cestující. Nakonec přijel i autobus - celkem velký, ale všichni museli sedět po dvojicích, teda až na nás, protože jsme obsadili dvě místa hned za řidiči, kde bylo  málo místa pro nohy. Nakonec i ke mně si přisedl nějaký Arab, volnou sedačku jsem ale posléze uhájila, byť za cenu konfliktu. Odmítla jsem si přesednout jen proto, aby on mohl sedět se svou blonďatou přítelkyní, což psychicky nevydržel a odsedl si. Rozhodla jsem se totiž být asertivní:-). Cesta tedy nebyla až tak strašná, i když řidič cestou sbíral a distribuoval i další turisty. 

 

Zpět
Předchozí Home Další
Zpět